Terasz építés lépésről lépésre, avagy így legyünk hobbi barkácsolók!
Teraszépítés lépésről lépésre, avagy így legyünk hobbi barkácsolók!
Ezeken a kellemes nyáron napokon jól esik kicsit közel lenni a természethez, és megpihenni a kertben. Ehhez kiválóan alkalmas helyszín egy szépen megépített terasz, ahol munka után kikapcsolódhatunk, vendégül láthatjuk a barátainkat, napozhatunk vagy közös időt tölthetünk a családdal.
Fontos azonban, hogy előre megtervezzük és átgondoljuk, milyen teraszt szeretnénk, hány főt szeretnénk majd vendégül látni, vagy csak pár napágynak szeretnénk helyet biztosítani? Ha ezeket a kérdéseket megválaszoltuk, el is kezdhetjük a kert legújabb elemének a megtervezését.
Készítsünk bevásárlólistát!
Nagyon fontos, hogy megtervezzük a teraszunk pontos méreteit, hiszen enélkül nem tudjuk megvásárolni a szükséges alapanyagokat. Így a mérettől függően az alábbiakat szükséges beszereznünk:
- geotextília,
- homok,
- beton járólap,
- padlódeszka,
- csavar, és ék
- felület lesimítására alkalmas deszka és fémrúd,
- fa,
- és végül festék.
Ezeken felül szükségünk lesz még szerszámokra is:
- csavarbehajtóra,
- dekopírfűrészre,
- vízmértékre,
- jelölőzsinórra,
- mérőszalagra,
- és lapátra a homok felhordásához.
Kezdjük az alapoknál
Ahogy a házépítésnél, úgy a terasz megépítésénél is annak alapzatával kell kezdenünk. Először is ki kell jelölnünk a terasz méreteit és körvonalát, amelyhez a sarokpontokban leszúrt jelölőpálcákra kikötött zsinór lehet a segítségünkre. Mérjük meg milyen magasságban helyezkedik el a teraszra vezető ajtó, és ehhez válasszuk meg a betonréteg és a padlózat vastagságát, magasságát.
Ezek alapján tudjuk kihúzni a jelölőzsinórt. Ügyeljünk arra, hogy a terasz felülete enyhén a kert felé lejtsen, hogy egyszerűen megoldódjon a vízelvezetés kérdése.
A rétegek megalkotása
Ezt követően el is kezdhetjük a beton alapjául szolgáló homokréteg lerakását, majd kiegyenlítését és letömörítését. A tömörítést végezhetjük speciális vibrációs géppel vagy szélesebb deszkalapra lépve mi is tudjuk tömöríteni a felületét.
Ha ez megvan, egy fémrúd segítségével egyenesítsük ki a felületét, ügyelve a lejtés megtartására! Az így elkészült sima felületre geotextíliát terítsünk, ami meggátolja a gyomnövények szaporodását. Ha közben érzékelünk még felületi egyenetlenségeket, azt menet közben javítsuk.
Kezdődjön a betonozás!
A folyamat izgalmas állomása következik, elkezdhetjük a betonréteg felhordását az előkészített felületre. Azonban nem kell komoly betonkeverési feladatokra gondolnunk, elegendő ha betonból már előre kiöntött járólapokat vásárolunk. Ezek fogják alátámasztani a rá kerülő fa padlózatot.
A járólapokat helyezzük el egymástól egyenlő távolságban, körülbelül 60 centiméternyire. Ezután kezdődik az utolsó lépés, a fa elemek méretre szabása! Ehhez sem szükségesek ipari teljesítményű gépek, már egy egyszerűen használható, jó minőségű dekopírfűrésszel is dolgozhatunk!
Az utolsó fázis
Első körben behelyezzük a tartó gerandaként szolgáló elemeket, keresztirányban ahhoz képest, ahogy majd a padlódeszkákat fogjuk felé helyezni. Ezután méretre kell szabjuk a terasz keretéül szolgáló faelemeket. Ez fogja adni a megfelelő támasztást a köztes elemeknek. Ha ez megvan és a megfelelő helyre raktuk, elkezdhetjük beszabni közé a padlódeszkákat. A rögzítéshez használjuk csavarbehajtót, ami nagyban megkönnyíti majd a munkánkat!
A padlódeszkák egyenletes lerakását ékekkel tudjuk segíteni. Végezetül pedig ne felejtsük el a megfelelő faápoló szerekkel kezelni a fafelületeket! Érdemes több rétegben is lefesteni a teraszunkat, hiszen ezzel nagy mértékben növeljük az élettartamát. A festékek közül többféle színből is válogathatunk, hogy könnyedén az ízlésünkre szabhassuk az elkészült teraszunkat.