Leander gondozása
A mediterrán szépség - a leander gondozása és igényei nyáron
A leander (Nerium oleander), magyar nevén babérrózsa, a kertekben és teraszokon provance-i hangulatot idéző folyamatosan virágzó mediterrán növény. A 2,5 – 3 méter magasságot is elérő örökzöld cserjét tavasztól őszig tarthatjuk a szabadban, a téli fagyoktól azonban óvjuk, és zárt helyen teleltetjük. Ahhoz, hogy egész szezonban egészséges és gazdagon virágzó legyen, néhány dolgot be kell tartani a leander gondozása során.
Melyek a leander igényei?
A mediterrán országokból származó virág igazi tengerparti életet él, nagyon jól tűri a hőséget, fénykedvelő és imádja a sok vizet. Így született meg a mondás, miszerint a „leander lába vízben, a feje napsütésben fürödjön”.
Három legfőbb igénye:
- állandó napfény
- sok víz
- tápanyag utánpótlás
Tipp: Süllyessze le a cseréppel együtta földbe, ezzel elkerülhető, hogy a heves szelek feldöntsék, és a cserép sem melegszik fel a nyári melegben, így nem szárad ki a földje olyan gyorsan.
A leander gondozása nyáron
Nyugodtan ki lehet tenni a tűző napra, ahol estig napfényben fürdőzhet a virág.De lehetőleg szélvédett sarkot válasszunk neki, ahol megreked a meleg, vagy tegyük olyan fal mellé, ahová sokat süt a nap.
A leander gondozásának másik titka a víz, a szakértők szerint napi vízszükséglete 5 liter. Nagyon vízigényes, ezért nyáronnaponta kétszer vagy többször is meg lehet locsolni. Az esti alapos beáztatást követően reggel is megöntözhetjük. A napközbeni vízutánpótlást állott vízzel oldjuk meg, ha lehetséges, mert a felmelegedett gyökérzet megfázhat, ami levélsárgulást okoz. Valamint a cserép alá helyezett tálcával lehet húzni az öntözések közti időt, de arra ügylejünk, hogy ne álljon hosszan alatta a víz. Ősszel és tavasszal elegendő a napi egyszeri öntözés.
Leander tápoldatozása
A mediterrán szépségű virág ápolásához6 hónapos lebomlási idejűés magas kálium tartalmú táprudakat érdemes használni tavasztól kezdődően.llyen például a szabályozott tápanyag leadású, nedvesség hatására lebomló,Osmocote műtrágya, amit átültetéskor a földhöz lehet keverni, vagy a növény földjét megszórni vele, majd beborítani egy réteg termőfölddel. Ezenkívül a Substral por, a Vitaflóra folyadék és a Ferticare vízben oldódó tápsó is gazdag virágzást és kellő tápanyag utánpótlást biztosít. Tápoldatozása tavasztól augusztus végéig szükséges, utána felkészülhet a növény a téli pihenőre.
Mit érdemes tudni a kínai leander gondozásáról?
A kínai leander másnevén selyembokor vagy skarlát selyemkóró valójában csak távoli rokonságban áll a leanderrel. A köznyelvben tévesen kínai leandernek nevezett félcserje valójában Dél-Amerikából származik, és hosszúkás levelei miatt hasonlítják a közönséges leanderhez. Mindkét növény mérgező, ezért a gondozásuk során elővigyázatosan kell eljárni. A selyem leander bogernyő virágai teszik igazán különlegessé, amelyek apró piros és élénsárga színekben pompáznak egész nyáron. A közepes vízigényű örökzöldet jó vízáteresztő talajba ültessük, a túlöntözést azonban kerülni kell. Meleg, fényes, napos helyet válasszuk neki, a fagyokat ez a fajta sem bírja, ezért a megfelelő teleltetésről gondoskodni kell.