
Bitfej típusok, méretek, jellemzők - Kisokos kezdőkek
Bitfej típusok, méretek, gyakori problémák - Kisokos
A csavarhúzó az egyik legelterjedtebb szerszám, a legtöbb háznál és műhelyben, a leggyakoribb szerelési munkáknál előkerül. De gondoljunk csak bele: nagyjából 20 féle csavar van forgalomban, mindegyik legalább 4 féle méretben kapható, tehát legalább 80 különböző csavarfejhez illeszkedő szerszámra lenne szükség ahhoz, hogy mindig a megfelelőt használhassa. Erre nyújtanak praktikus és helytakarékos alternatívát a kézi vagy gépi cserélhető bitfejek, amik a csavarok ki-és behajtására szolgálnak, így lényegében egy csavarhúzó nyéllel mindent meg lehet oldani.
A bit készletek a hobbi felhasználók és a szakemberek munkájának megkönnyítéséhez is rendkívül egyszerű és hatékony módszert nyújtanak, bármilyen szerelési, karbantartási és építési feladat elvégzésében, minimális fizikai megterheléssel.
A csavarbehajtó készletek több tucat különböző alakú és méretű bitet és tartozékot tartalmaznak. Az alap 6-10 darabos szettek mellett az extra nagy méretűek 50-60 bitből állnak.
Kézi csavarozásnál általában a csavarhúzó nyele egyben bittartóként is funkcionál, amiben a biteket mágnesesen lehet rögzíteni. A legelterjedtebb bit típust az alakját és a befogatási méretét (1/4”) is meghatározó C6.3 kóddal jelölik.
Gyakori problémák a nem megfelelő bitfej méretek miatt
Biztos Ön is került már olyan bosszantó helyzetbe, amikor egy csavarhúzóval vagy csavarbehajtóval dolgozva a nem megfelelő méretű bitfej összevissza ugrált benne, lesarkallta vagy széttörte a csavart. Meglehetősen gyakori probléma még, amikor a meghajtó szerszám nyomatéka hirtelen meghaladja a csavarfejben lévő bit fogását és a bit kipörög a csavarfej mélyedéséből.
Nem árulok el azzal nagy titkot, hogy a csavarok egyenletes behajtása a megfelelő bitfej kiválasztásán múlik. Különben könnyen kudarcba fulladhat a munka, aminek törött csavarok, szabálytalan fúráslyukak, tönkrement munkafelület, sőt még személyi sérülés is lehet a vége. Az adott projekt ideális bitválasztása elsősorban a használt csavar típusától és méretétől, valamint - kisebb mértékben - attól a felülettől függ, amelybe hajtja. Felhasználási területtől függően fémhez puhább, rugalmasabb bitet kell használni, fához keményet. Ennek az az oka, hogy a fába történő csavarbehajtáskor a fa ellenállása folyamatosan nő, a fémé pedig hirtelen megugrik, ami gyakran a bithegy eltörését is okozhatja.
A megfelelő típus és méret megválasztása mellett egyre több gyártó kínál rovátkolt fejű biteket, amelyek nehezebben ugranak ki a csavar fejéből, ami csökkenti a csavar, a bit és a csavar körüli anyag felületének sérülésveszélyét is.
pixabay
A legnépszerűbb bitfej típusok és méretek
Egyenes
Az elsőként használt egyhornyú csavar a nagyüzemi autógyártás automatizálásig volt a legelterjedtebb rögzítéstechnikai módszer. A 20. század első felétől jelentkezett tehát az igény a könnyebb és modernebb gépi csavarhúzók iránt.
Phillips (PH)
1936-ban Henry F. Phillips szabadalmaztatta találmányát, a kereszthornyos csavart, melynek mérettartománya PH0 – PH4-ig terjed. A négyágú fejet kezdetben az amerikai autóiparban használták, majd számos más iparágban is elterjedt. A kereszt alakú Philips fej kialakításával az eredeti szándék az volt, hogy a túlzott nyomaték vagy a "túlhajtás" révén elkerüljék a munkadarabok károsodását. A köznyelvben gipszkarton bitfejként ismert PH2 a leggyakrabban használt méret, amely fém és faanyagoknál is jól használható. A PH3 és PH4-et jellemzően autóknál és munkagépeknél vetik be.
Pozidriv (PZ)
A Philips továbbfejlesztett változata a PZ fej, amit 1966-ban szabadalmaztattak bútorgyártási célokra. Az újfajta nyolcágú keresztalak már párhuzamos élekkel is rendelkezik azért, hogy a csavarhúzó ne ugorhasson ki a horonyból. Gyakori hiba amikor számos esetben összepárosítják a PH-t és PZ-t, ami sok bosszúságot okozója. Így már világos miért ugrál a PZ csavarban a PH hegy, és a PH csavarban a PZ fej, mert ezek véletlenül sem testvérek! Forgalomban lévő méretek: PZ0, PZ1, PZ2, PZ3, PZ4 és PZ5 bitfejek.
Torx
Ezt a típust 1967-ben szabadalmaztatta Textron Amerikában. A csillagfejű csavar speciális formája itt is azt a célt szolgálja, hogy a behajtó minél nehezebben tudjon kiugorni a horonyból. A gépek egyre pontosabb nyomatékszabályozásával már elkerülhető a csavar túlhúzása is. Az optimálisabb erőátvitel miatt a szerszámok lassabban kopnak, élettartamuk tízszeresére is nőhet. A torx fejeket T1 – T100 tartományban gyártják, csavarbehajtókban T40-ig használható. Elektronikai cikkek összeszerelésénél és az ácsiparban is használatos.
Torx Plus
1990 körül vezették be a Torx utódját lekerekített csillagformában, mely masszívabb, nagyobb nyomatékkal és minimális kopással bír.
Imbusz
A bitfej fajták következő ismert eleme a szabályos belső hatszög alakú csavarfej. Előnye, hogy a 6 érintkező felületnek köszönhetően nagy nyomaték átvitelét teszi lehetővé, de hátrányára írható, hogy a belső nyílás könnyen korrodálódik. Mérettartománya: 1,5 – 12-ig terjed. Az európai szabvány a fémcsavaroknál a metrikus emelkedésű menet, ezek gyakran imbusz fejűek. Emiatt az IKEA bútorokhoz is rendkívül egyszerűen használható ez a típus.
Robertson - négyszög
A kanadai Robertson 1908-ban találta fel ezt az Európában kevésbé elterjedt négyzet alakú csavart. A négyszög bitfej méretek S0-S4 között mozognak.
Kakukktojás: a hatlapfejű bit
A legelterjedtebb csavartípus a horony nélküli hatlapfejű. Kívülről hozzá lehet férni, ezért nem csavarhúzóval, hanem csavarkulccsal szerelhető. Számos változatban – facsavar, lemezcsavar, collos, metrikus - elérhető. Érdekessége, hogy ez a csavarfajta kisméretig (10-ig) hatlapfejű bittel is behajtható.
Háromszög
Ez a csavarfajta a legtöbb digitális termék, különféle típusú számítógépek, mobiltelefonok, kamerák, szemüvegek, órák, autós kulcsok, iPad, táblagépek, PC laptopok, RC Drone összeszerelésére szolgál.
Tri-Wing
A háromágú propellerre emlékeztető csavarfejet 1958-ban a Philips Srew Company találta fel. Ezt a speciális felhasználási területre készült biztonsági bitfej típust háztartási és elektronikai cikkeknél és a repülőgépiparban alkalmazzák, 1-5-ig terjedő méretekben.
Torq-Set
A speciális típusok közé tartozik a Philips-hez hasonlító, asszimetrikusan eltolt négyágú horony is, amely nagy meghúzási nyomatékot szolgál, ezért biztonsági csavarként alkalmazzák a repülőgépiparban és az űrhajózásban is.
Spanner
A feszítőfejes csavaron két lyuk található, ezért kígyószemnek is nevezik. Meghúzására a kétágú villás csavarhúzó alkalmas. Létezik hárompontos változata is, de Európában ez a típus sem terjedt el. A lift-és metrógyártásban használják leginkább.
Az egyirányú biztonsági csavarfejeket (pl. Loc Tec) fixre összeszerelt berendezésekben csak behajtani lehet, de kioldani nem, kizárólag mechanikus roncsolással. Lényegében, ami nem szabvány fejjel szerelődik, az az a kategória, amit nem is biztos, hogy érdemes szerelni. Az autógyártásban használt 12 ágú csillag mellett a Clutch -ot is használták 60-80 éve az amerikai autóiparban, de régi ajtókon és ablakokon is látható még.
BITFEJ TÍPUSOK |
MÉRETTARTOMÁNY ÉS JELÖLÉS |
Philips |
PH0 – PH4 |
Pozidriv |
PZ0 – PZ5 |
Torx |
T1 – T100 |
Imbusz |
1,5 - 12 |
Robertson |
S0 – S4 |
Torq-Set |
0 -10 |
Tri-Wing |
1 - 5 |
Loc Tec |
1 - 6 |
Tartozékok: bitfej toldó és átalakító
Egyes készletekhez bitfej átalakító is kapható, amely a megadott méreten belül (1/4 colos) alakít négyszögszárról hexa (hatlapos) szárra. A bitfej hosszabbító vagy másnéven bittoldó végéhez csatlakozik a rövid fej, ezzel a bit hosszát megtoldva a nehezen hozzáférhető, keskeny helyek is elérhetővé válnak.
Bitfej fajták felhasználási területek szerint
Ötvözött acélvégű
Általános barkácsolási és könnyebb építési célokra használják a legtöbb acélból készült „szabványos” bithegyet.
Extra hosszú
A nehezen megközelíthető vagy szűk helyeken lévő csavarok elérésére használható. Alapesetben a rövidebb csavarhúzó biteket részesítik előnyben a nagyobb nyomaték átviteléhez, mivel a hosszú bitek hajlamosabbak a nagyobb forgatónyomaték alatt kibillenni, elakadni vagy elcsavarodni.
Gyémántvégűek
A nagy nyomatékot igénylő helyeken használhatóak az ultraerős gyémántvégű fejek, erre a célja léteznek titánbevonatos verziók is.
Ütvecsavarozó bit
A legnagyobb igénybevételnél ütközéscsillapításra használják a maximális nyomaték biztosítása érdekében, ezért ennek megfelelően keményebb anyagokból készülnek.
A mágneses bitfej előnye
A mágnesen bitfejek legnagyobb előnye, hogy szerelés közben nem kell fogni a csavart, mert fixen tartják. Ha nem mágneses fejjel dolgozunk, akkor a mágneses toldót hívhatjuk segítségül, ami függőleges csavarozás közben is a helyén tartja a bithegyet. A mágneses hegy ugyan drágább, de kifizetődő beruházás, és nagyban megkönnyíti a javítási, csavarozási munkákat.
Kínálatunkban megtalálható számos bitfej és bit készlet.